Belocrkvanske mažoretkinje promovišu ovu vrstu plesa u Srbiji i
osvajaju medalje u Evropi. Dva puta bile prve u Evropi, a pet puta u
državi. Prvi karneval u Srbiji održan je 1828. u Beloj Crkvi
Najlepši ukras Bele Crkve, varošice na jugu Banata, sigurno je njihov
tim mažoretkinja. Gde god da se pojave, ove uvek nasmejane devojčice
izazivaju pažnju zbog šarenih uniformi i veštog rukovanja mažoret
štapom. Na taj način promovišu ovo malo mesto, ali i Srbiju širom Starog
kontinenta. Čak dva puta penjale su se na evropski tron, a prvakinje
države su od svog osnivanja - petu godinu zaredom.Mažoro ples nije naročito popularan u našoj zemlji, pa tako postoji svega pet timova u Srbiji, od kojih su tri aktivna. Belocrkvani su, međutim, po uzoru na mnoge karnevalske gradove, želeli da imaju svoje mažoretkinje, a to ne čudi jer je Belocrkvanski karneval najstariji u Srbiji. Održan je 1828. godine. Tako je u novembru 2012. nastao KUD "Belocrkvanske mažoretkinje", čije članice ponosno predvode karnevalsku povorku u ovoj varošici, ali i na drugim karnevalima na kojima učestvuju.
- Godišnje učestvujemo na 40 manifestacija širom regiona, što je popularisalo i ovu vrstu plesa i naš karneval - kaže Dejan Đurić, predsednik KUD "Belocrkvanske mažoretkinje".
Osnove ovog plesa se, kažu, lako nauče, ali je okretanje i bacanje palice uz okrete veoma teško. Svake godine se uči nešto novo, a muzika uz koju igraju "ubrzava", pa je manevrisanje palicom, uz brže taktove, mnogo teže.
Iako jedan od najmlađih u Evropi, tim iz Bele Crkve nanizao je medalje različitog sjaja, a najponosniji su na dva uzastopna zlata, osvojena u kategoriji "šou". Za te uspehe najzaslužnija je Petra Franović iz "Zagrebačkih mažoretkinja", najboljeg mažoro tima u Evropi, koja mlade Belocrkvanke podučava ovom plesu i postavlja im koreografije.
- Sarađujemo od prvog dana. Kada dođem, treniramo i po šest sati dnevno, kako bi devojke što pre i što bolje naučile nove pokrete. Talentovane su i ništa im nije teško - hvali svoje polaznice Franovićeva, koja se mažoret plesom bavi dve decenije.
- U mažoret timu postoji hijerarhija. Tačno se zna koja devojka šta radi - objašnjava Zorana Radišić.
- Ovo je nešto novo u Srbiji i zato sam odlučila time da se bavim. To je i prilika da putujemo i da se družimo. U februaru idemo na karneval u Rijeku, pa u Strumicu.
PRATILE VOJNIKE
MAŽORET ples je nastao u Francuskoj pre 150 godina. U paradnoj uniformi, koračajući vojničkim korakom, mažoretkinje su u pratnji vojnog orkestra pratile vojnike u boj. Danas su one vesnici dobrog raspoloženja.
EP U SOKOBANjI?
Kako bi popularizovali mažoret ples, srpski timovi aktivno rade na tome da se evropsko prvenstvo održi u Srbiji. Čelnici Sokobanje su zainteresovani da ugoste više od 1.500 mažoretkinja iz cele Evrope.
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.