Najstariji karneval u Srbiji organizuje se neprekidno još od
1828. godine. Tokom čitavih vek i po sačuvana alegorijska kola koja vuku
ogromne umetničke eksponate.
Evropska štampa svojevremeno je izvestila kako se u Beloj
Crkvi, simpatičnoj varošici u Vojvodini, održava karneval, koji je posle
karnevala u Veneciji, Kanu i Monte Karlu, najpoznatiji u Evropi. Na
teritoriji današnje Srbije, on je zasigurno najstariji, jer se u
različitim formama održava još od 1828. godine, sa jedinim pauzama tokom
Prvog i Drugog svetskog rata.Karnevali su se na Starom kontinentu isprva organizovali samo zimi, pre uskršnjeg posta. Bili su to dani kada se neobuzdano uživalo u hrani i piću, i veselilo uz maske i prikazivanje cirkuskih veština, jer je posle toga, sve do Uskrsa, sledio period zatišja i mirnijeg života.
Tako je bilo i u Beloj Crkvi, čiji su stanovnici, inače, doseljenici iz Austrije, Nemačke i Francuske, želeli da održavaju korak sa svojom postojbinom, gde je organizovanje fašinga (što na nemačkom znači karneval), uveliko bila tradicija. Februara te 1828. priredili su prvi fašing u svojoj varošici, i to po uzoru na onaj u Kelnu, inače, najstariji na svetu, a koji je u to vreme već pet godina uveseljavao tamošnje stanovništvo.
Prvih osam decenija bila je to zabava za običan svet, koji je verovao u paganske običaje. Jer, za fašing je bilo karakteristično to, što su učesnici paradirali ulicama noseći strašne maske napravljene od drveta.
Ta praksa je, međutim, prestala 1911. godine, kada je osnovan prvi karnevalski odbor, koji je uveo korenite promene. Umesto strašnih maski, učesnici su nosili aristokratske odore i trudili se da budu što lepši.
1912. Osnivači karnevala belocrkvanske zanatlije
1930. Cepelin na alegorijskim kolima
1930. Konji vukli i vetrenjaču
Nove promene karneval je doživeo posle Drugog svetskog rata. Iz zimskog perioda prebačen je u letnji, a dobio je i novo ime - “Karneval cveća”. Od tada, pa do danas, održava se svakog juna.
- Iako je vremenom modifikovan u skladu sa tendencijama u svetu, karneval je tokom svih 160 godina održavanja zadržao autentičnost - alegorijska kola, koja poslednjih godina postaju deo i drugih karnevala u našoj zemlji - ističe Dinka.
1933. Inspiracija crtanim filmom o Mikiju Mausu
1933. Dame pozirale kraj aeroplana
1965. Kriška lubenice na alegorijskim kolima
U DUHU očuvanja izvorne tradicije najstarije karnevalske manifestacije u Srbiji, Belocrkvani su pre neku godinu vratili staro ime “Belocrkvanski karneval”, a cveće, kojim varošica obiluje, i dalje je jedan od motiva koji preovlađuju na pojedinim alegorijskim kolima.
2015. Belocrkvanskom spektaklu ni danas ne nedostaje mašte
2005. Labud veliki koliko i sam špediter
LIBKOVIČEV SNIMAK IZ 1913.
MODERNI karneval, koji je počeo da se organizuje od 1911. godine, bio je festival mašte, nadmetanja ideja i kreativnosti. Lokalni fotograf Anton Libkovič je to šarenilo i nasmejana lica učesnika ovekovečio filmskom kamerom već 1913. Snimak se i danas čuva u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.